Paragon fiskalny jako faktura uproszczona- jak wykazać je w nowym JPK_VAT?

Nowe obowiązki wywołały nowe wątpliwości. Naprzeciw podatnikom VAT z pomocną dłonią wyszło jednak Ministerstwo Finansów, które skrupulatnie opisało sposób, w jaki powinno się wprowadzać do nowego JPK paragony fiskalne uznawane za faktury uproszczone. Czy będzie można ująć je osobno w pliku? Sprawdź!

Dotychczasowo nie istniała przeszkoda, aby ewidencjonować paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone osobno w ewidencjach podatkowych. Zgodnie z interpretacjami fiskusa, fakturą uproszczoną będzie paragon fiskalny do kwoty 450 zł z numerem NIP nabywcy.

W nawiązaniu do zmian, jakie przyniósł ze sobą nowy plik JPK, od 01/10/2020 podatnicy nie będą mieli możliwości wprowadzania do niego każdego paragonu z osobna. W przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, lub rolników ryczałtowych istnieje obowiązek sporządzenia raportu okresowego i dopiero na jego podstawie paragon fiskalny uznany za fakturę uproszczoną będzie można wykazać w ewidencjach podatkowych. Opisane wyjaśnienie ministerstwa będzie miało zastosowanie do końca obecnego roku kalendarzowego.

Natomiast co będzie miało miejsce od 01/01/2021? Mianowicie od nowego roku wszystkie paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone będą wykazywane odrębnie w nowym JPK_VAT, obejmującym deklarację i ewidencję tego podatku.

Powrót

BRDC Agnieszka Orłowska-Radziwiłł
ul. rtm. Witolda Pileckiego 110 lok. 75
02-781 Warszawa

Kontakt
email: biuro@brdc.pl
tel. kom.:+ 48 660 448 045
tel. kom.:+ 48 608 564 618

© brdc.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone